Ushqimi i mrekullueshëm për të cilin po flasim është AVOKADO.
Avokado besohet të ketë origjinën në Puebla të Meksikës. Dëshmia më e vjetër e avokados u gjet në një shpellë në Puebla të Meksikës dhe daton në rreth 10,000 para erës sonë. Me origjin në Meksikë dhe Amerikën Qendrore, avokado klasifikohet në të njëjtën familje si kamfuri dhe kanellë.

Një avokado përmban këto vitamina dhe minerale:
Vitamin B1, Vitamin B2, Vitamin B3, Vitamin B5, Vitamin B6, Vitamin B9, Vitamin C, Vitamin E, Vitamin K, Calcium, Hekur, Magnesium, Mangan, Fosfor, Sodium, dhe Zink.

• Një avokado përmban më shumë kalium se banane. Avocados kanë 14% dhe një banane përmban 10% kalium.

• Folate për shëndetin e zemrës suaj. Avocados kanë 23% folate që ul incidencën e sëmundjeve të zemrës. Vitamina E, yndyrna monounsaturate dhe glutathione janë gjithashtu të mira për zemrën. Folatet mund të ulin rreziqet për të pasur një goditje në tru.

• Folati është gjithashtu thelbësor në parandalimin e defekteve të lindjes si spina bifida dhe defekti i tubit nervor.

• Avokado ndihmon trupin tonë të absorbojë 5 herë më shumë sasinë e karotenoideve (lycopene dhe beta carotene).

• Dhimbja e syve- Avocadot përmbajnë më shumë lutein karotenoide se çdo frut tjetër, duke mbrojtur kundër degjenerimit të macular dhe kataraktave.

• I pasur me beta-sitosterol, avokado ul kolesterolin e keq me 22%, ngre kolesterol të mirë me 11% dhe gjithashtu ul trigliceridet e gjakut me 20%.

• Studimet tregojnë se acid i lartë oleik parandalon kancerin e gjirit, pengon rritjen e tumorit në kancerin e prostatës dhe kërkon qelizat kanceroze të qelizave parakanceroze dhe orale dhe i shkatërron ato.

Avocadot janë plot fibra dhe do t’ju ndihmojë të ndiheni më të plotë më të gjatë, potencialisht duke ndihmuar me humbjen e peshës. Fibrat ndihmojn shëndetin metabolik dhe stabilizon sheqerin në gjak.

• Ekstrakti avokados bashkë me një vaj bartës mund të zvogëlojë simptomat e artritit.

• Pholyphenols dhe flavonoids brenda avocados kanë veti anti inflammatory.

• Avokado pastron zorrët, duke larguar frymën e keqe.

• Vaj avokados ushqen në masë të madhe lëkurën dhe është një trajtim i dobishëm për psoriasis dhe acarime të tjera të lëkurës.

• Avocadot përmbajnë një antioksidant të quajtur glutation, që parandalon sëmundjet e zemrës, kancerin dhe ngadalëson shenjat e plakjes.

• Glutathione gjithashtu lufton radikalet e lira.

Gjaku dhe qelizat tona transportojnë oksigjen në të gjithë trupin tonë. Kur jemi të ekspozuar ndaj ndotësve mjedisorë, këto toksina ndryshojnë oksigjenin , duke shkatërruar qelizat dhe ADN-në. Ky dëm shkakton sëmundje kronike.

Hulumtuesit nga Federata e Shoqërisë Amerikane për Biologji Eksperimentale kanë gjetur se glutathione në avocado mund të absorbohet në mitokondri tonë dhe pastaj të neutralizojë radikalët e lirë.

Burimi: LivingTraditionally.com

Facebook Comments
loading...
%d bloggers like this: