Qumështi “i artë” është një pije e bërë nga përbërës natyralë dhe është një nga më të dobishmet për shëndetin e përgjithshëm. Shafrani i Indisë është përbërësi kyç i kësaj recete.

Disa nga përfitimet e shafranit:

– Ka veti antiinflamatore
– Forcon imunitetin
– Pastron mëlçinë
– Rregullon presionin e gjakut
– Përmirëson kujtesën dhe funksionimin e trurit
– Ul kolesterolin, përmirëson shëndetin e tretjes, lehtëson çrregullimet neurologjike
– Ul trigliceridet, rregullon metabolizmin dhe peshën
Ja si ta përgatisni këtë qumësht:
Përbërësit:
½ lugë çaji me piper të zi të bluar
½ filxhan me ujë
¼ filxhan me shafran pluhur
Përgatitja:
Vendosni të gjithë përbërësit në një tenxhere, mbi një nxehtësi mesatare. I trazoni vazhdimisht derisa të krijoni një pastë të trashë. Pasi të jetë gati lëreni të ftohet pak dhe e mbani në frigorifer.
Rezultatet do t’i vini re shumë shpejt!

Facebook Comments
loading...
%d bloggers like this: