Ish-kryeministri Sali Berisha është vënë mbrëmjen e djeshme nën prangat e policisë së Durrësit. Arrestimi i tij është bërë në Gjirin e Lalzit, ndërsa Berisha po darkonte me familjen e tij në vilën familjare që zotëron.

 

Mbi Berishën mësohet se rëndojnë dy akuzat si përgjegjës për tragjedinë e Gërdecit dhe 4 vrajset e 21 Janarit. Ai akuzohet për veprime dhe mos veprime me autoritetin që kishte në vitin 2008 dhe 2011.

 

Mesa duket, ndalimi i tij dhe shoqërimi nëambientet e Policisë së Durrësit ka qenë hapi i shumëkërkuar i ndërkombëtarëve për arrestimin e zyrtarëve të lartë.

 

Në fakt, ky lajm do të ishte i shumëpritur për shumicën e shqiptarëve dhe kryesisht për familjarët e dy tragjëdive të cilat jo vetëm që nuk po gjejnë drejtësi, por edhe janë tradhtuar nga qeveria e sotme.

Burimi : portali lajme.al

Facebook Comments
loading...
%d bloggers like this: